Thomas Mikkelsen skal på klubjagt.
Den 42-årige målmand får ikke forlænget sin aftale med Brøndby IF, og det er han ked af.
Han er dog ikke færdig med at spille fodbold, understreger han samtidig.
- Jeg er rigtig ked af, at min tid i klubben er forbi. Det er klubbens beslutning, og det respekterer jeg selvfølgelig.
- Når det så er sagt, og når det hele lige har lagt sig, så er jeg langt fra færdig med at spille fodbold. Og jeg glæder mig til at se, hvad fremtiden bringer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg vil gerne takke alle i og omkring klubben for fem fantastiske år - jeg ville aldrig have været alle menneskerne foruden, siger han til Brøndbys hjemmeside.
Thomas Mikkelsen nåede 22 kampe for Brøndby.

VM Morgenbriefing: Portugal reddet i overtiden
Hattrick | Afsnit 133Portugal overlevede nattens helt store drama mod Kroatien, Spanien fortsatte de stærke takter, og Schweiz bookede også billetten til ottendedelsfinalerne.
Læs mere
Gør VM endnu sjovere
Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.
Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Brøndby IF
3F Superliga


































