




Conference League-triumfen gør Chelsea historisk i europæisk fodbold.
Onsdagens finalesejr betyder nemlig, at London-klubben er den første til at have vundet samtlige af UEFA's store europæiske klubturneringer.
Chelsea har således vundet Champions League, Europa League, UEFA Super Cup og nu også Conference League.
Rekorden skaber glæde hos Levi Colwill, der især nyder at se, hvor meget det betyder for klubbens fans.
Det fortæller han i et interview med TNT Sports.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er tydeligt at se, at det betyder så meget for vores fans, at vi nu er den første klub, der har vundet alt, siger Colvill, som erkender, at Chelsea led i starten af finalen.
- Vi vidste, at Betis ville være en svær modstander, og at de ville komme med at hårdt tryk i starten.
- Men vi vidste også, at det ville stilne af, som kampen skred frem. Vi skulle bare være tålmodige og slå til, når mulighederne kom, siger midtstopperen.
4 - Chelsea are the first side in history to win each of the European Cup/Champions League, UEFA Cup/Europa League, Cup Winners' Cup, and the Conference League. Set. pic.twitter.com/BdylQ261pF
— OptaJoe (@OptaJoe) May 28, 2025

Chelsea
Conference League





































