Filip Jørgensen lader til at have vippet Robert Sanchez af pinden i kampen om pladsen som førstekeeper i Chelsea.
Den danske keeper er i hvert fald foretrukket til startelleveren i onsdagens udekamp mod PSG i Champions League, ligesom han også var tilvalgt, da Chelsea i sidste uge slog Aston Villa 4-1 i Premier League.
Selv om det taler sit tydelige sprog, ønsker London-klubbens cheftræner Liam Rosenior dog ikke at tegne linjerne så klart op.
I stedet fokuserer han på tilfredsheden i at have to gode målmænd at kunne vælge.
- Filip var fantastisk mod Aston Villa, og vi vandt kampen 4-1 på udebane, siger Chelsea-træneren til TNT Sports kort før kickoff mod PSG.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er virkelig heldig at have to fremragende målmænd. Robert har andre kvaliteter, som han har vist i de kampe, jeg har været til.
- Uanset hvem der spiller, bliver det en stor aften for dem, og jeg har tillid til, at de kan levere en god præstation, siger Rosenior.
Der er kickoff på Parc des Princes 21.00.

Dommerformand erkender ni VAR-fejl
Hattrick | Afsnit 97Danmark er endnu en gang uden dommere ved en stor slutrunde, og samtidig viser nye tal, at Superligaen har haft flere VAR-fejl end målsætningen.
Læs mere
Chelsea
Champions League

































