2024-09-08 15:43:10

Fabregas lokkede Sergi Roberto: Havde tilbud fra PL

Sergi Roberto afslører, at han havde tilbud fra nær og fjern, men muligheden for at få Cesc Fabregas som cheftræner lokkede ham blandt andet til Como.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 4. runde

FT

COM

2 - 2

BOL

Sergi Roberto har denne sommer forladt de trygge remmer i Barcelona.

Den rutinerede spanier er nemlig skiftet til storsatsende Como, hvor han er blevet genforenet med Cesc Fabregas.

Netop Fabregas spillede en vigtig rolle, da Roberto valgte at skifte til Como på en fri transfer.

- Det er en ære at have ham som træner, indleder Roberto ifølge Football Italia i et interview med La Gazzetta dello Sport.

- Jeg havde tilbud fra Spanien, Mellemøsten, Serie A og Premier League, men første gang jeg talte med Fabregas, vidste jeg, hvor ambitiøs klubben er.

- Målet er at blive i Serie A, men jeg glæder mig over, at både klubben og Cesc tænker stort. Como er et af de smukkeste steder i verden, men at få ham som træner påvirkede min beslutning, udtaler Sergi Roberto.

32-årige Sergi Roberto har spillet to kampe for Como i denne sæson. Han nåede 373 førsteholdskampe i Barcelona. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 4. runde

FT

COM

2 - 2

BOL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce