2026-05-12 18:40:38

Bekræftet: Advocaat klar til VM med Curacao

Dick Advocaat vender tilbage som landstræner for Curacao, der til sommer deltager ved VM-slutrunden.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

lørdag 30. maj

SKO

vs

CUW

Curacao har fået styr på situationen omkring nationens trænersæde.

Mandag trak Fred Rutten sig fra jobbet, og tirsdag står det klart, at det bliver Dick Advocaat, der skal stå i spidsen for ønationen til sommerens VM-slutrunde. 

Det bekræfter landets fodboldforbund. 

Det var netop Advocaat, der førte Curacao til VM, men den 78-årige hollænder måtte siden trække sig fra jobbet, da hans datter var alvorligt syg.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Bekræftet: Advocaat klar til VM med Curacao
Foto: Karim Jaafar/AFP/Ritzau Scanpix

Heldigvis har Advocaats datter fået det bedre, og den rutinerede træner kan derfor godt tage til VM. 

78-årige Dick Advocaat bliver den ældste træner til et VM nogensinde. Han fylder 79 år til september.

Curacao er den mindste nation nogensinde til at spille et VM. Østaten har omkring 156.000 indbyggere. De er i gruppe med Tyskland, Ecuador og Elfenbenskysten.

Dick Advocaat har tidligere været cheftræner for blandt andre Holland, Feyenoord, Zenit St. Petersborg, PSV og Rangers.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

lørdag 30. maj

SKO

vs

CUW

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce