2025-07-14 14:16:00

Kvinde-EM giver DBU underskud: Ændrer sig i 2027

Kvinde-EM var en underskudsforretning for DBU, men kvalificerer Danmark sig til VM i 2027, bliver det ikke tilfældet, siger Peter Møller. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Schweiz

Kvindelandsholdets EM-slutrunde var en underskudsforretning.

DBU's indtjening fra UEFA kunne ikke modstå de udgifter, som der er forbundet med at flyve et helt landshold til Schweiz, hvor de skal have kost, logi og meget andet.

Fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, fortæller, at det allerede kan se helt anderledes ud ved kvinde-VM i 2027.

Har I en målsætning eller forventning om, hvornår kvindernes slutrunder skal give overskud, ligesom herrerens gør?

- Det skal du spørge UEFA om. Havde de givet ligeså mange penge til deres slutrunder, som FIFA gør, så var vi kommet hjem med et overskud. Nu kommer vi så hjem med et underskud. 

Artiklen fortsætter efter billedet

EM 2025 -Kvinde-EM giver DBU underskud: Ændrer sig i 2027
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Nu må vi prøve og se, om vi kan kvalificere os til VM I 2027. Vi har fået at vide, at de penge, der udbetales til de deltagende lande, kommer til at være ens med herrernes. 

- Så det vil give overskud allerede om to år, men som vi spiller lige nu, så er det ikke engang sikkert, at vi kvalificerer os. Første skridt til at gøre det nemmere er at slå Finland til oktober, siger Peter Møller.

Ved herre-VM i Qatar i 2022 fik alle deltagende nationer 10,5 millioner dollars for at være kvalificeret. Det svarer til omkring 67 mio. danske kroner. 

Til sammenligning har DBU modtaget 13,4 millioner kroner fra UEFA for at kvalificere sig til kvinde-EM i Schweiz.

Ved slutrunden i Qatar lød den samlede pose med præmiepenge på 440 millioner dollars. Det svarer til ca. 2,8 milliarder danske kroner. 

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce