Efter det i efteråret var Aalborg og Esbjerg, der fik besøg af kvindelandsholdet, venter nu to andre stadioner.
I 2025 gælder det Nations League for kvinderne, inden den til sommer står på EM.
Her er Danmark i pulje med Sverige, Wales og Italien.
Allerede i februar er de første kampe, hvor Sverige kommer på besøg i Odense.
Artiklen fortsætter efter billedet

Til april gæster Italien så, og den kamp spilles på MCH Arena i Herning, inden landsholdet vender tilbage til Odense den 30. maj mod Wales.
- Vi glæder os rigtig meget til, at Kvindelandsholdet spiller de tre vigtige Nations League-kampe rundt i landet, så mange fans får muligheden for at opleve Kvindelandsholdet på nærmeste hold.
- Stadions i både Odense og Herning har stærke rammer for både fans og spillere, hvilket giver gode forudsætninger for, at Kvindelandsholdet kan præstere sit ypperste mod nogle af Europas bedste nationer, siger administrerende direktør i DBU, Erik Brøgger Rasmussen.
Forårets Nations League-turnering er vigtig, for at Danmark kan få den bedste mulige seedning til VM-kvalifikationen.


Danmark (k)



































