2023-10-25 14:00:00

Nadim er endt i ny shitstorm: Medierne fjerner fokus

Nadia Nadim mener, at medierne er med til at fjerne fokus fra kvindelandsholdet, da man har fokus på alt andet, end at hun er tilbage i rødt og hvidt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

ICE

0 - 1

DAN

Det er aldrig kedeligt, når Nadia Nadim er med på kvindelandsholdet.

På grønsværen er hun altid garant for at levere varen i rødt og hvidt, men de seneste gange har det dog handlet om alt andet end hendes kvaliteter.

I hvert fald hendes spillemæssige kvaliteter.

Ved EM 2022 endte Nadim i et stormvejr for at være ambassadør for Qatar, og nu bliver hun så beskyldt for at sprede falske informationer om konflikten mellem Israel og Hamas.

Men hvordan har Nadim det med, at det altid er den slags sager, som tager fokus.

- Det er ikke mig, der fjerner fokus. Det er egentlig medierne. Så der kan jeg lige kaste den tilbage.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark (k) -Nadim er endt i ny shitstorm: Medierne fjerner fokus
Foto: Johnny Pedersen/Johnnypedersen/Ritzau Scanpix

- Hvorfor er det, at I prøver at fjerne fokus fra noget så smukt som fodbold? Jeg er her for at spille fodbold, men I har andre intentioner.

- Jeg ved godt, at jeg er fodboldspiller, når jeg er med i DBU. Det er det, som jeg fokuserer mest på. Jeg elsker at spille fodbold. Jeg elsker at repræsentere Danmark.

Men selv om Nadim er mødt ind i landsholdslejren for at vise sig frem inden for kridtstregerne, er hun alligevel bevidst om dit ansvar udenfor.

- Jeg er en trailblazer, når det kommer til dansk kvindefodbold. Jeg har åbnet rigtig mange døre for rigtig mange mennesker. Jeg har en platform, og den har jeg benyttet mig af rigtig, rigtig ofte om rigtig mange ting.

Her henviser Nadim til, at hun blandt andet i forbindelse med krigen i Ukraine var med til at indsamle knap 600.000 kroner.

Hun håber derfor, at medierne også vil sætte fokus på den slags, så det ikke kun handler om alle møgsagerne.

- Jeg gør rigtig mange gode ting. Så jeg håber, at I ikke glemmer de ting. Det virker til tider som om, at I har en tendens til at gøre det.

- Jeg bliver altid overrasket, når jeg kommer til landsholdet, da der er et lille media-attack.

- Men jeg kan godt forstå det. Jeg er højst sandsynligt et ret interessant menneske, og I får helt sikkert solgt en masse aviser. 

- Så jeg skal nok hjælpe, det er ikke noget problem. Men ellers synes jeg ikke, at jeg gør noget forkert i at bruge min platform.

Nadim er berørt

Selv om Nadia Nadim ikke tager kritikken så tungt, indrømmer hun stadig, at hun kan blive berørt.

Det er nemlig ikke fedt at være tilbage i de danske farver, hvor hun så i stedet skal forholde sig til alt muligt andet.

- Det er lidt trist, da det er sket mange gange. Jeg bliver selvfølgelig ked af det, og man bliver berørt, men det er ikke noget, jeg ikke sover over.

- Jeg kan jo godt forstå, hvor I kommer fra, for I vil selvfølgelig også sælge og får flere likes på Facebook, når jeg er på.

- Men jeg ville da værdsætte, hvis det var flere positive ting med mere fokus på, at jeg efter 15 måneder er kommet tilbage på landsholdet. Jeg kan dog ikke vælge, hvilket narrativ som medierne har, afslutter Nadia Nadim.

bold.dk var en del af presseseancen, hvor Nadia Nadim valgte at forklare, hvorfor hun valgte at dele det nu kritiserede opslag om konflikten mellem Israel og Hamas.

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

ICE

0 - 1

DAN

Annonce

Denne artikel kan ikke kommenteres

Annonce