2026-07-29 07:21:05

FIFA-plan bekymrer DBU: Vi tager det meget alvorligt

FIFA-præsident Gianni Infantinos plan om at sælge andele i FIFA's største turneringer kan potentielt få vidtrækkende konsekvenser for international fodbold, fortæller DBU's administrerende direktør Erik Brøgger Rasmussen til Ritzau.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FIFA vil hente milliarder ved at sælge en ejerandel i et nyt selskab med rettighederne til sine turneringer.

Det skrev The Times tirsdag i en længere artikel, som beskriver Gianni Infantinos planer om at øge FIFAs kommercielle indtægter.

Nu reagerer DBU.

I et skriftligt svar til Ritzau slår DBU's administrerende direktør Erik Brøgger Rasmussen fast, at de ser med bekymring på FIFA-planerne.

- På linje med UEFA så tager DBU det her meget alvorligt. Der er tale om et forslag, som vi kun har læst om i medierne, men med potentielt meget vidtrækkende konsekvenser for international fodbold.

- Derfor er det afgørende, at vi får det fulde overblik over indholdet og processen. Kun på den baggrund har vi mulighed for at drøfte sagen i DBU og med vores kolleger i UEFA og efterfølgende forholde os til indholdet, lyder det fra Erik Brøgger Rasmussen.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -FIFA-plan bekymrer DBU: Vi tager det meget alvorligt
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

FIFA oplyste tirsdag, at forbundet vil rejse 4,2 milliarder dollar – svarende til 27,6 milliarder kroner - gennem det nye kommercielle selskab Fast Forward Programme (FFP).

Selskabet vil blive værdisat til omkring 20 milliarder dollar, hvilket svarer til cirka 131 milliarder kroner.

Planen er at sælge en mindre ejerandel i FFP, mens nettooverskuddet skal geninvesteres i fodbolden, oplyser FIFA.

Forslaget kræver opbakning fra et flertal af FIFA 211 medlemsforbund, før det kan blive en realitet.

UEFA tog tirsdag skarp afstand fra FIFA-præsident Gianni Infantinos planer.

Læs mere om det her.

Podcast Cover

FCK kan tvinge pokalfinalen til Jylland

Hattrick | Afsnit 18

Hvor skal pokalfinalen 2027 spilles? Det vides endnu ikke, men Bold kan fortælle, at der arbejdes på, at ingen af finalisterne må 'have hjemmebane'. Det kan tvinge kampen til det jyske.

Læs mere
-15:45

Annonce

35 kommentarer

Se kommentarer
Annonce