Den tidligere danske landstræner Sepp Piontek er død.
Torsdag kom det frem, at Piontek efter kort tids sygdom er sovet stille ind i en alder af 85 år.
Siden er det væltet ind med beskeder fra folk i fodbolddanmark, som alle hylder og takker Piontek for det, som han gjorde for dansk fodbold.
Det var i 1980'erne, at man for alvor kunne se, hvad Pionteks indtog på landsholdet gjorde, og det var med Michael Laudrup i en hovedrolle.
Bold har rakt ud til Laudrup for at høre om Pionteks betydning for dansk fodbold.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Altid trist, når en person, vi kender, går bort, men i Sepps tilfælde kan vi så glæde os over, at han fik et langt og indholdsrigt liv.
- For danskere generelt og for fodbolddanmark i særdeleshed vil Sepp altid blive husket, lyder det fra Michael Laudrup.

Inden Piontek overtog tøjlerne på det danske landshold i 1979, lå en slutrunde nærmest en menneskealder tilbage i tiden.
Ikke siden 1964 havde Danmark formået at kæmpe med på den store scene, men så kom Piontek til.
- I dag tager vi (næsten) for givet, at vi skal deltage i samtlige EM- og VM-slutrunder, men sådan så det langt fra ud tilbage i 1979, da Sepp kom til landet.
- De store slutrunder var noget, som danskerne så på TV. Men det sluttede i 1984, hvor vi kvalificerede os til EM-slutrunden i Frankrig, og herefter er resten historie.
Danmark kvalificerede sig til EM i 1984, VM 1986 og EM i 1988, og derfor mener Laudrup, at man skal sende en stor tak til tyskeren.
- Sepp var ikke træner, da Danmark vandt EM i 1992. Ej heller da Danmark opnåede sin bedste placering ved et VM med kvartfinalen i 1998. Men det hele startede med Sepp i starten af 80’erne.
- Sepp er borte nu, men vil aldrig blive glemt af Fodbold-Danmark, afslutter Michael Laudrup.


Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
Danmark






























