Hvem gør hvad og hvordan skal arbejdet fordeles mellem dem i landstræner-teamet, der nu er vokset fra tre til fire til den kommende samling.
Når det nye landstrænerteam mandag mødes på teams, handler det om arbejdsfordelingen til oktober-opgaverne mod Spanien og Schweiz.
Lars Knudsen er chefen, der står med hovedansvaret. Det hersker der slet ingen tvivl om.
Signalerne fra DBU har ikke været til at misforstå. Sådan var det til kampene mod Schweiz og Serbien. Og sådan bliver det også til kampene mod Spanien og Schweiz i oktober.
Men hvordan skal rollerne fordeles blandt de tre assistenter, der nu er tilknyttet landsholdet.
Efter Morten Wieghorst er raskmeldt, træder han ind som en af assistenterne sammen med Daniel Agger og Kenneth Weber, der er rykket op fra U21-landsholdet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Der er et møde mandag aften, hvor hver enkelt rolle i landstrænerteamet bliver defineret, siger Peter Møller, der også deltager i trænermødet med landstræner-kvartetten.
Danmark forbereder sig til mødet med de spanske europamestre i Alicante i ugen op til landskampen i Murcia. Fra mandag 7. oktober er landsholdstruppen i det sydspanske.
Her bliver de faktisk til 14. oktober, hvor de rejser til Schweiz. Her møder de dagen efter Schweiz i St. Gallen.

Foto: Mads Claus Rasmussen/RItzau Scanpix.
Kan Danmark slippe fra Schweiz med point, ser det godt ud for muligheden for topseedning til VM-kvalifikationen, som kræver en første- eller andenplads i Nations League-gruppen.
Lodtrækningen til VM-kvalifikationen foretages 13. december i Zürich. Hvis Danmark bliver nummer ét eller to i Nations League-gruppen, skal de spille slutspil i Nations League og derfor ikke starte kvalifikationen til marts, men først på et senere tidspunkt. Det vil samtidig betyde, at de havner i en gruppe med færre nationer.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Danmark







































