Everton-træneren, Frank Lampard, mener, at trænerne i Premier League skal huske på, hvilke konsekvenser deres handlinger på banen kan have.
Udtalelsen kommer oven på udvisningen til Jürgen Klopp, som fik rødt kort i søndagens topkamp mellem Manchester City og Liverpool, da han overfusede en dommer på sidelinjen.
- Vi har et ansvar, det forstår jeg godt, siger Lampard til BBC og fortsætter.
- Der er et mikroskop rettet mod trænere i dag. Vi har meget pressede jobs. Mængden af pres, du kommer under, kan let slå dig ud.
- Folk taler om Jürgen Klopp og Pep Guardiola. Vi så alle situationen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men hvis du prøver at trække en streg fra situationen i søndags og til en træner i en seriekamp, der fysisk angriber en dommer - Den ser jeg ikke. Det er personens eget ansvar, ligesom det ville være, hvis det skete på gaden.
- Jeg trækker ikke den streg mellem de to situationer, men jeg forstår ansvaret.
Everton og Frank Lampard har tabt de seneste to kampe, efter at holdet gik syv kampe uden nederlag.
De spiller igen på onsdag, når de skal på besøg hos Newcastle

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Everton
Premier League
































