Super League -Lichtsteiner overtager roret i Basel
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
2026-01-26 20:47:09
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Lichtsteiner overtager roret i Basel

Den tidligere Juventus-spiller Stephan Lichtsteiner er mandag aften blevet ansat som ny cheftræner i FC Basel. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 8. runde

FT

BAS

0 - 1

VPL

Tidligere mandag valgte FC Basel at vinke farvel til Ludovic Magnin på grund af manglende sportslige fremskridt. 

Den schweiziske storklub har dog ikke ligget på den lade side.  

Allerede nu er afløseren nemlig på plads, og det er en ganske prominent herre, der overtager tøjlerne på førsteholdet. 

Basel oplyser således på sin hjemmeside, at Stephan Lichtsteiner er blevet ansat som cheftræner med øjeblikkelig virkning. 

Vi kender Stephan fra talentafdelingen, hvor jeg arbejdede tæt sammen med ham i over to år. Han har en stor taktisk forståelse og har altid haft evnen til at løfte sine hold og gøre dem bedre som kollektiv.  

Vi er klar over, at han tiltræder i en krævende periode med vigtige kampe på kort tid – og uden stor erfaring som cheftræner på øverste niveau. Men vores mål er at arbejde langsigtet og bæredygtigt. 

 Stephan kender pressede situationer fra sin aktive karriere, og selv om han endnu ikke har trænet et tophold, har vi fuld tillid til, at han kan løfte opgaven, siger sportsdirektør Daniel Stucki. 

Stephan Lichtsteiner kommer fra en lignende stilling hos FC Wettswil, der frister en tilværelse i den fjerdebedste schweiziske række. 

Den tidligere topspiller har før stået i spidsen for diverse ungdomshold i FC Basel.  

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 8. runde

FT

BAS

0 - 1

VPL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce