Tim Lemperle havde en god aften fredag, hvor han assisterede begge Köln-mål i sejren over Nürnberg.
Søndag aften var han så taget i byen med en kammerat og en tidligere holdkammerat for at fejre det. De var taget hen til Rhein Roxy, som er en båd, hvor der både er bar og diskotek.
Her skulle der være opstået en stridighed med en anden gruppe, mens Tim Lemperle angiveligt var stærkt beruset, skriver Bild. Flere skulle have været henne ved ham, da de fandt det underligt, at han drak få dage inden en så vigtig kamp.
I første omgang løste det sig, men da Lemperle skulle til at forlade skibet ved 21-tiden, stødte han og vennerne ind i samme gruppe, og konfrontationen begyndte på ny.
Denne gang brød det ud i en slåskamp, og det endte ikke til Lemperles fordel. Han brækkede næsen og fik en flænge i ansigtet. Hans venner blev også såret.
Artiklen fortsætter efter billedet

Köln-angriberen blev derefter fragtet til hospitalet, hvor det også kom frem, at han var meget beruset.
Tim Lemperle har været en vigtig del af Kölns kamp for oprykning til Bundesligaen, men han misser højst sandsynlig kampen på søndag, hvor de kan rykke op. Det sagde træner, Friedhelm Funkel, mandag.
Får Köln bare ét point mod Kaiserslautern, rykker de op, men skulle de tabe, kan både Elversberg og Paderborn overhale dem med sejre.
Lemperle skal spilles Bundesliga i næste sæson, uagtet om Köln rykker op eller ej. Han skifter nemlig til Hoffenheim fra næste sæson.

FC Köln
Tyskland 2. Bundesliga

































