2025-05-15 15:37:00

Åbning for FCK: Profiler kan være tilbage før tid

FC København-træner Jacob Neestrup fortæller, at der arbejdes hårdt på at få både Birger Meling og Kevin Diks tilbage fra skader inden de sidste kampe af sæsonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på 10'eren
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

RAN

0 - 4

FCK

De var egentlig begge meldt ude i resten af sæsonen. 

Men nu ser det alligevel ud til at lysne før tid for både Kevin Diks og Birger Meling.

Sidstnævnte var torsdag en del af træningen for første gang, siden han i midten af april blev ramt af en skade, og derfor tyder noget på, at han kan gå hen og få minutter for FC København i den sidste og afgørende fase af sæsonen. 

Det samme er tilfældet for Kevin Diks, der fortsat træner for sig selv, men også ser ud til at være i klar bedring. 

Derfor var der også et smil at spore hos Jacob Neestrup, da Bold efter træningen spurgte cheftræneren ind til de to forsvarsspillere. 

- Vi gør alt, hvad vi kan for at få både Birger (Meling, red.) og Kevin (Diks, red.) tilbage og se, om de kan spille en rolle i den her sæson. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Åbning for FCK: Profiler kan være tilbage før tid
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Om det bliver til søndag, næste søndag, pokalfinalen eller slet ikke, kan jeg ikke sige, men hvad vi gør, hvad vi kan for at få dem spilleklar. 

Der var generelt mange spillere på træningsbanen torsdag eftermiddag, og selv Nicolai Boilesen, der længe har siddet ude, var at se, uden at han dog indgik i den intensive del af træningen med sine holdkammerater. 

Derudover er Roony Bardghji og Oliver Højer fortsat på skadeslisten. 

FC København kan søndag spille sig et skridt nærmere guldet, når de gæster Randers.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 31. runde

FT

RAN

0 - 4

FCK

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce