2023-07-20 09:49:15

Regner med at være færdig i FCK: Svært at slå igennem for ung midt

Daniel Bisgaard Haarbo siger til bold.dk, at han regner med, at han er færdig i FC København til sommer, når hans kontrakt udløber med Superliga-klubben. I den kommende sæson er han blevet lejet ud til Aarhus Fremad.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

LYN

1 - 2

FCK

Daniel Bisgaard Haarbo har blot spillet to kampe for FC Københavns førstehold i Conference League, og det ser ud til, at den unge midtbanespiller ikke får flere kampe for FCK i denne omgang.

I sommeren 2024 står 20-årige Haarbos kontrakt med FCK også til at løbe ud, og midtbanespilleren siger nu til bold.dk, at han antager, at han er færdig i FCK til næste sommer.

- I første omgang er det planen, at jeg er kontraktfri til sommer, så umiddelbart tænker jeg, at jeg står fri til at finde noget andet til sommer. Jeg kender FCK og trænerne Nees (Jacob Neestrup, red.) og Hjalte (Hjalte Bo Nørregaard, red.) rigtig godt. Måske kan det være, at jeg vender tilbage til FCK i fremtiden, siger Daniel Bisgaard Haarbo til bold.dk.

Så du regner med, at du er færdig i FCK?

- Ja, det gør jeg.

Hvordan har du det med, at det nok er slut i FCK?

- Jeg er egentlig okay afklaret med, at det formentlig er situationen til sommer. Jeg kender til gamet, og det seneste år spillede jeg ikke i FCK, da jeg var på lån (i FC Wil 1900 og FC Helsingør, red.). Når man ikke lykkes på lån, som jeg ikke har gjort, ved jeg, at det er svært at slå igennem i FCK. Der er så meget konkurrence, og der er så højt et niveau, at hvis jeg ikke lykkes, mens jeg har været væk, er der nogle andre, der får chancen. Sådan er gamet. 

- Det bliver nok ikke denne omgang, at jeg lykkes i FCK, men hvem ved i fremtiden. Jeg kender jo klubben rigtig godt, og jeg ved, hvad det vil sige at være FCK-spiller. Jeg er egentlig afklaret med, at det nok ikke hedder FCK efter næste sommer.

Er du skuffet? 

- Jeg ved ikke, om jeg vil bruge ordet skuffet, men jeg havde da håbet på det. Det er jo enhver drengs drøm, når man spiller op igennem talentafdeling at slå igennem i FCK. Jeg havde håbet på det, men sådan skulle det ikke være, og sådan er det.

Fantastisk fodbolduddannelse
Haarbo slår fast, at han tager meget fra tiden i 3F Superliga-klubben.

- Jeg har først og fremmest fået en fantastisk fodbolduddannelse igennem talentafdelingen. Jeg synes virkelig, at FCK's talentafdeling specielt på det seneste har vist, at det nok er en af de bedste i Danmark. Der er sindssygt højt niveau, så den tekniske og taktiske forståelse, som jeg har fået, har været på højeste niveau.

- Jeg har også lært en masse at spille for en klub, der skal vinde hver weekend. Det er lige meget, om det er i Superligaen eller U19 Ligaen. Der er bare et andet forventningspres og nogle andre krav. Der er noget, som jeg vil tage med videre. Jeg har helt sikkert fået et vindergen og en vindermentalitet af at spille i FCK, og det tager jeg med mig, siger Daniel Bisgaard Haarbo til bold.dk.

Daniel Bisgaard Haarbo spillede ni kampe for FC Helsingør i foråret i NordicBet Ligaen, og den unge midtbanespiller kan få officiel debut for Aarhus Fremad, når klubben skal en tur til Middelfart 4. august i 2. division.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

LYN

1 - 2

FCK

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce