U19 Ligaen -FC Midtjylland er U19-mestre
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
2025-05-24 17:03:40
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

FC Midtjylland er U19-mestre

FC Midtjyllands U19-hold har lørdag vundet det danske mesterskab for tredje år i træk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

U19 Ligaen - 13. runde

FT

SØN

3 - 5

FCM

Søndag afgøres det danske mesterskab i Superligaen, men allerede lørdag blev guldet uddelt i den danske U19-liga.

FC Midtjylland kan således kalde sig danske U19-mestre for tredje sæson i træk, efter holdet hentede en 2-1-sejr ude over Randers Freja, og FC Nordsjælland samtidig tabte til Brøndby.

Gustav Bjerge og Sofus Johannesen stod for midtjydernes mål, og guldet vækker naturligvis stor glæde i klubben.

- Det er jo topmålet i dansk ungdomsfodbold, og at kunne gøre det tredje gang i træk som klub er kæmpestort. Drengene har fra dag ét troet på det, og det er noget, jeg har kunne mærke fra start, siger cheftræner Niclas Hougaard til fcm.dk.

- Der er nogle, som har prøvet det flere gange nu i den her gruppe, og selvom de har prøvet det før, er der bare en sult efter hele tiden at være de bedste.

- Det en gruppe, man ikke kan slå ud af kurs; vi har haft kampe, hvor vi ikke har spillet fantastisk i 1. halvleg, men er kommet ud med bulder og brag i 2. halvleg. Spillerne tror så meget på sig selv – også når det ser sort ud.

FC Midtjylland har aktuelt syv point ned til OB og AaB i U19-ligaen.

Med guldmedaljen følger også deltagelse i UEFA Youth League.

Artiklen fortsætter efter indholdet

U19 Ligaen - 13. runde

FT

SØN

3 - 5

FCM

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce