Julius Emefile skifter fra F.C. København til FC Midtjylland.
Den 17-årige offensivspiller kommer til Heden ovenpå en flot sæson i U17-ligaen med FCK, hvor han lavede 14 mål.
I FC Midtjylland bliver han en del af klubbens U19-hol, og det glæder klubbens akademichef, Flemming Broe, der ser et stort potentiale i offensivspilleren.
– Vi er meget glade for at kunne byde Julius velkommen til FC Midtjylland. Han er en alsidig spiller, som kan begå sig på flere af offensive positioner, han har et højt teknisk niveau, han er god til at beskytte og vende med bolden, og han sparker godt med begge ben.
– Julius er dynamisk og atletisk, og taktisk er han forudseende. Han er direkte i sit offensive spil, farlig foran mål og en dygtig presspiller, hvilket komplimenterer vores spillestil. Samtidig ser vi et stort potentiale i hans evner til at løbe dybt og skabe chancer.
– Vi ser frem til at se Julius i vores miljø og tror på, at han vil spille en vigtig rolle på vores U19-hold i den kommende sæson, lyder det fra akademichefen.
Julius Emefile er også selv meget spændt på tilværelsen som ny mand i FCM. Han sender dog også en stor tak til sin nu tidligere klub.
- Jeg har lært rigtig meget i min tid i FCK, og det sætter jeg stor pris på.
– Men jeg har ønsket nye udfordringer og der har jeg haft gode snakke med Midtjylland. Klubbens setup er rigtig godt og de muligheder, de tilbyder, tror jeg meget på.
- Jeg glæder mig til at komme i gang, fortæller Julius Emefile.
Den 17-årige offensivspiller er blevet udstyret med en treårig kontrakt.

FC Midtjylland U19


































