

FC Midtjylland indkasserede søndag sit første nederlag siden april.
Mike Tullbergs debut som FCM-træner endte med en 1-0-sejr til et veloplagt FC Nordsjælland-hold, der pudsigt nok også var klubben, der senest besejrede ulvene.
Tullberg ærgrer sig over, at FCM ikke fik sat sit aftryk på kampen.
- Jeg har set meget dansk fodbold, så jeg er godt klar over, hvor svært det kan være at spille herovre, men som jeg sagde på forhånd, skal vi gøre det på vores måde, hvis vi skal have en chance herovre, siger den debuterende FCM-træner til Bold og resten af den skrevne presse.
- Vi skal være gode til de ting, vi er gode til, og det er mere der, den ligger. I de få perioder, hvor vi havde bolden og kunne spille til duel i boksen eller komme i feltet, der fik vi ikke gjort det.
Artiklen fortsætter efter billedet

Tullberg fortsætter:
- Jeg synes rent faktisk, at vores pres lykkedes et par gange, hvor vi gik højt, men vi havde problemer med andenbolde nede foran bagkæden, når de sparkede den langt, og så fik vi problemer, når vi stod lavere. Det har mange herovre.
- Du skal sprinte ned, og så får du ikke lige skubbet din midtbanespiller ud, og så falder de ned i bagkæden, så Nordsjælland ligger og spiller på dig.
- Jeg vidste, at det kunne blive, som det blev, men det, der ærgrer mig mest, er, at vi ikke fik skabt mere.
Mønstret fortsætter
FC Midtjylland har det traditionelt set svært på kunstgræsset i Farum.
Faktisk har ulvene ikke vundet på Right to Dream Park siden 2020.
- Ja, det er en fed første kamp at få, ik, siger Tullberg med et glimt i øjet.
- Jeg havde da håbet, at vi kunne ændre på den statistik, men jeg synes også, at Nordsjælland spillede en rigtig god kamp.
- Nu har jeg set en del af deres kampe, og man bliver også nødt til at have respekt for, at de leverede en rigtig, rigtig flot kamp og har nogle virkelig dygtige spillere, som kan spille hurtigt derinde.
- Der fik vi ikke sat det, som vi gerne vil, så vi kan blive gode, siger Mike Tullberg, der afløste Thomas Thomasberg i FCM efter en årrække i Dortmunds ungdomsafdeling.
Næste opgave for FC Midtjylland er en pokalkamp mod AaB på onsdag.

Sure Zorniger og europæiske drømme
Ugens Suppe | Afsnit 2Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga





































