2026-05-14 20:35:00

Medie: PL-klubber vil hente Osorio

Bournemouth, Everton og Crystal Palcace har kontaktet FC Midtjylland med henblik på at købe Dario Osorio. Det skriver Ben Jacobs fra GiveMeSport.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

søndag 17. maj

FCM

vs

BIF

Dario Osorio kunne lørdag fejre pokaltitlen med FC Midtjylland, og spørgsmålet er, hvor lang tid han har tilbage i klubben.

Chileneren er blevet kædet sammen med europæiske klubber af en vis kaliber, og nu skriver Ben Jacobs fra GiveMeSport, at der er bud efter Osorio fra flere Premier League-klubber.

Han skriver, at Bournemouth, Crystal Palace og Everton alle har henvendt sig til FC Midtjylland.

Ben Jacobs mener at vide, at FC Midtjylland er åbne for et salg, men kræver en pris på mindst 150 millioner kroner.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: PL-klubber vil hente Osorio
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

22-årige Dario Osorio har spillet 109 kampe for FC Midtjylland. Det er blevet til 23 scoringer og 15 assists.

Han har kontrakt med FC Midtjylland til juni 2030.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

søndag 17. maj

FCM

vs

BIF

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce