2025-12-28 11:50:00

Trænerjagten begynder ikke i Düsseldorf: Anfang fortsætter

Fortuna Düsseldorfs træner, Markus Anfang, har været op til diskussion, men han skulle angiveligt forblive træner ind i det nye år.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. Bundesliga - 18. runde

FT

FDU

1 - 0

BIE

Fortuna Düsseldorf har haft et svært efterår.

Inden sæsonen gik i gang, var der forhåbninger om at kæmpe med om oprykning til Bundesligaen, men sådan er det slet ikke gået.

De overvintrer på en 16.-plads i 2. Bundesligaen. Allerede i oktober fyrede man træneren og ansatte Markus Anfang, men det er ikke gået efter planen.

Med ham i spidsen har klubben kun vundet to kampe ud af ni mulige.

Derfor har en ny fyring været under opsejling, men ifølge Kicker kommer det ikke til at ske endnu.

Artiklen fortsætter efter billedet

Tyskland 2. Bundesliga -Trænerjagten begynder ikke i Düsseldorf: Anfang fortsætter
Foto: Carmen Jaspersen/Reuters/Ritzau Scanpix

De skriver, at den nye sportsdirektør, Sven Mislintat, har taget en beslutning om at fastholde tiltroen til Markus Anfang ind i det nye år.

Sejren mod Greuther Fürth i sidste kamp inden vinterpausen har hjulpet til, at man fortsat sætter sin lid til Anfang.

Flere tyske medier var ellers begyndt at spekulere i, hvem den nye træner kunne være. I Bild blev Bo Henriksens navn blandt andet nævnt som en mulig kandidat.

Klar til at gøre Bundesligaen sjovere?

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. Bundesliga - 18. runde

FT

FDU

1 - 0

BIE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce