




FC Fredericia fik en god forårspremiere i 3F Superligaen, da det mandag aften blev til en 3-2-sejr ude over Vejle Boldklub.
Fredericia havde vinterindkøbet Friday Etim med fra start i opgøret, der undervejs noterede sig for et mål og var en kilde til uro i Vejle-defensiven.
Efter opgøret var der rosende ord til den nye Fredericia-frontløber fra cheftræner Michael Hansen.
- Jeg synes, han (Friday Etim, red.) lykkedes virkelig fint. Vi ser et godt resultat af at kunne noget forskelligt - her med en fysisk mand, der er god til at holde fast i bolden, men også at løbe og presse, samtidig med andre spillere omkring sig, som kan gøre hinanden gode, siger Michael Hansen til Bold og den øvrige presse og fortsætter.
- Det er noget af det, vi måske har manglet tidligere i sæsonen, og det gjorde han godt.
Friday Etim havde et fint sammenspil, særligt i løbet af første halvleg, med holdkammeraten Gustav Marcussen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Og også Marcussen havde rosende ord til den nye angriber.
- Han er bomstærk, en rigtig angriber, der gerne vil score mål og være inde i boksen. Man kan sige, at det er noget af det, vi har manglet en lille smule, og det lader til, at vi har fået det i ham.
- Han arbejder hårdt, han skal lige ind i tingene, men jeg synes, at han gjorde en rigtig god figur, slutter Gustav Marcussen.
Friday Etim blev i januar hentet i FC Midtjylland.
Den 23-årige nigerianer er blevet udstyret med en aftale til sommeren 2029 i Fredericia.

Eriksen vil til EM 2028
Hattrick | Afsnit 67Christian Eriksen fortsætter på landsholdet – og har nu også sat et konkret mål for fremtiden.
Læs mere

FC Fredericia
3F Superliga


































