2022-07-06 13:57:00

Fremad Amager beholder Jul-Nielsen til 2024

Fremad Amager har onsdag oplyst, at klubben har forlænget kontrakten med Peter Jul-Nielsen. Den nye aftale løber frem til sommeren 2024. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIF

2 - 0

FAM

I vinter vendte Peter Jul-Nielsen hjem til dansk fodbold, da han underskrev en aftale med Fremad Amager. 

Aftalen løb i første omgang frem til udgangen af 2022, men nu er parterne blevet enige om at forlænge samarbejdet til sommeren 2024. 

Sportschef Jacob Gaxe Gregersen er glad for at have sikret venstrebacken på en længere aftale. 

- Peter kom til klubben med et kendskab til Michael Lumb på venstreback-positionen, der var hentet ind samtidig. Peter arbejder forbilledligt hver eneste dag, og selvom spilletiden har været relativ lille, så har han arbejdet sig endnu bedre ind på holdet. Det gør en markant forskel i forhold til den generelle konkurrence omkring de 11 startpladser, og tilføjer et højere træningsniveau. 

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Fremad Amager beholder Jul-Nielsen til 2024
Foto: Fremad Amager

- Derudover har Peter også vist sig at være en rigtig god tilføjelse i omklædningsrummet, og den respekt får man, når man arbejder stenhårdt uden at brokke sig. Det er en mentalitet, der har stor betydning for det stadie, vi er på lige nu, lyder det fra sportschefen. 

26-årige Peter Jul-Nielsen står noteret for to kampe for Fremad Amager, han har tidligere været i klubber som Esbjerg, Vestsjælland, Värnamo, Middelfart og senest Brattvag.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

BIF

2 - 0

FAM

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce