HB Køge-duoen Erkan Semovski og Sebastian Larsen vil begge være ukampdygtige det næste stykke tid. Semovski med en knæskade, og Larsen med en brækket ankel.
Det skriver HB Køge på sin hjemmeside.
Det står umiddelbart værst til for Larsen, der under en træningsøvelse brækkede anklen. Han kommer ikke i kamp igen denne sæson.
Semovski blev knæskadet fredag mod B.93, hvor han blev båret fra banen. HB Køge kan allerede nu melde ud, at der ikke er et brud, men der afventes stadig, at en MR-scanning skal foretages.
Det stopper end ikke her for den lange liste af skader i Køge.
Også Casper Gedsted, der allerede havde været ude i en længere periode og fik comeback mod Næstved, blev muskelskadet. Han er nu i gang med endnu en omgang genoptræning.
Også Basem Alkhoudari er på vej tilbage efter en længere skadespause. Det samme er Joachim Rothmann, der træner med igen i denne uge.
HB Køges næste opgør er mod Hillerød Fodbold. De mødes fredag i Nordsjælland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
HB Køge
Betinia Liga



































