Gabriël Culhaci kom til HB Køge i vinter på en halvårlig aftale.
Men en halv sæson i NordicBet Ligaen har overbevist HB Køge om, at hollænderen skal forblive i den sjællandske klub, som lørdag afsluttede nedrykningsspillet i Danmarks næstbedste række.
Aftalen blev underskrevet på vej hjem fra Horsens, hvor Køge-klubben spillede lørdag aften.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
- Gabriël har givet os lige præcis det, vi manglede, inden han kom hertil. Han er stabil og pålidelig, samtidig med at han kan bidrage med noget individuel klasse, siger direktør i HB Køge Per Rud.
- Offensivt giver han os flere strenge at spille på, og vi tror, han kan komme til at bidrage med endnu mere og blive endnu bedre for holdet fremadrettet.
Aftalen strækker sig over halvandet år.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

HB Køge
Betinia Liga






























