2023-07-13 10:00:00

Sebastian John om HB Køge-skifte: Har en masse at give til de unge

Keeperen Sebastian John har fået fremtiden på plads, da han er skiftet til HB Køge. Den tidligere Viborg-keeper jubler over, at der er styr på klubsituationen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

FT

HIL

0 - 4

HBK

27-årige Sebastian John har været på jagt efter en ny klub efter bruddet med FC Fredericia. 

Onsdag kom det frem, at fremtiden er hos HB Køge. 

Den tidligere Viborg-keeper siger til HB Køges hjemmeside, at han kan komme med noget rutine til et ungt HB Køge-hold.

- Det er dejligt endelig at have det hele på plads. Jeg glæder mig til at komme i gang med at træne hårdt og ser frem mod sæsonstart. Jeg håber at kunne bidrage med noget erfaring og rutine. 

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Sebastian John om HB Køge-skifte: Har en masse at give til de unge
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Nu er jeg jo en del ældre end mange af de andre nede i omklædningsrummet. 

- Der er mange unge, og jeg føler, at jeg har en masse at give til dem og resten af holdet. Når jeg ser på truppen, er jeg sikker på, at vi kan opnå nogle fine resultater og lave en rigtig god sæson, siger Sebastian John til HB Køges hjemmeside. 

John nåede kun at spille seks pokalkampe på to år for FC Fredericia.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

FT

HIL

0 - 4

HBK

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce