2022-10-10 12:00:02

Avanzini fanget i lortesituation: Hobro var 18 sek. for sent på den

Hobro indsendte den 31. august kontraktophævelsen for sent, og Sebastian Avanzini må derfor ikke må spille fodbold før januar.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 13. runde

FT

HOB

3 - 0

VB

En fejl har gjort, at Sebastian Avanzini ikke må spille professionel fodbold før januar.

Den 27-årige fodboldspiller blev ved udgangen af sommerens transfervindue enig med Hobro om at ophæve samarbejdet, men ophævelsen blev sendt for sent, og det har fået alvorlige konsekvenser for Sebastian Avanzini.

- Hobro har ikke magtet at sende ophævelsen ind til Divisionsforeningen til tiden. De har sendt den 18 sekunder for sent. Sidenhen har vi haft et møde, hvor Hobro anerkender, at de har lavet en fejl. De anerkender, at forudsætningerne for ophævelsen er bristede.

- Jeg mener, at forudsætningen for ophævelsen var, at jeg skulle kunne skifte klub. Grunden til at jeg ikke spiller i en anden klub lige nu er, at Hobro indsendte ophævelsen for sent, og at jeg derfor ikke er spilberettiget før januar.

- Hobro sidder ikke med nogen konsekvenser lige nu, og jeg sidder med dem alle sammen. Da det går op for mig, hvad konsekvenserne er, der er jeg knust, fortæller Sebastian Avanzini til bold.dk.

Hobro og Sebastian Avanzini havde længe forinden haft samtaler om et exit fra den nordjyske klub, men parterne havde svært ved at blive enige, blandt andet fordi Hobro helst ikke ville sende en spiller videre til en konkurrent i NordicBet Ligaen.

- Det har været undervejs rigtig, rigtig længe, og det har været et langt tovtrækkeri. Deres store anke, hvilket var forståeligt, var, at de ikke ville sende en spiller til en konkurrerende klub.

- Grundet omstændighederne er Hobro lige nu den eneste klub, som jeg rent faktisk må spille for. Hobro har ikke været villige til at starte en dialog for at kunne beholde mig i klubben i denne halvsæson, medmindre jeg var villig til at spille gratis.

- Når man som klub har lavet en fejl, så mener jeg, at man i det mindste skal være interesseret i at starte en dialog efterfølgende, så der kan findes en løsning, der tilgodeser begge parter, fortæller Avanzini til bold.dk.

Ophævelse skulle aldrig være sendt
Spillerforeningens vicedirektør, Allan Reese, har behandlet sagen med Sebastian Avanzini, og han mener, at ophævelsen aldrig skulle være sendt ind af Hobro, hvis man var i tvivl, om det kunne nås inden deadline.

- Min anke er, at man ikke bør lege med en sådan deadline. Hvis der er chance for, at man ikke kan nå det, så skal man lade være med at gøre det. Så skal man lade være med at sende ophævelsen.

- Klubber er den professionelle part i det, og de har prøvet det har mange gange. Det har en spiller ikke nødvendigvis. Det er klubben, der fysisk udfører arbejdet, så de skal vide, hvor lang tid det faktisk tager at scanne og indsende ophævelsen.

- Generelt skal spillere ikke sætte sig selv i en situation, hvor de risikerer for sen indsendelse af en hævelsesaftale, men klubberne har minimum også en klar moralsk forpligtigelse til at sørge for, at det her ikke kommer til at ske, fordi det har meget store konsekvenser for en spiller at få indsendt en hævelse for sent, når nu præmissen for hævelser op mod deadline implicit er, at den skal indsendes rettidigt, siger Allan Reese til bold.dk.

Allan Reese forklarer yderligere, at der ikke er mulighed for dispensation, og at der derfor ikke er noget at spille op i forhold til Avanzinis spilberettigelse.

Sebastian Avanzini må derfor forsøge at holde sig i form på egen hånd, inden han til januar kan få lov til at spille fodbold igen.

Teknikaliteter forsagede fejlen
Hobro fortæller til bold.dk om forløbet med Sebastian Avanzini, og at man ønsker ham det bedste fremover. 

- Hobro IK har ophævet kontrakten med Sebastian Avanzini efter gensidig aftale. Dette sker efter spillerens ønske om at finde en anden klub, hvilket Hobro IK har valgt at tilgodese. 

- Da ønsket om ophævelse skete sent på sidste dag af sommerens transfervindue, gjorde teknikaliteter at ophævelsen var i Divisionsforeningens hænder efter deadline. 

- Dette medførte desværre at Sebastian Avanzinis kontraktophævelse først var gældende dagen efter at transfervinduet lukkede, hvorfor Sebastian Avanzini først må tørne ud for en ny klub pr. 1/1 2023. 

- Sebastian Avanzini har dog haft mulighed for at træne med en anden klub. Hobro IK takker Sebastian Avanzini for indsatsen i den gule trøje og ønsker ham held og lykke i fremtiden, fortæller Hobro i et skriftligt svar til bold.dk. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 13. runde

FT

HOB

3 - 0

VB

Annonce

18 kommentarer

Se kommentarer
Annonce