Holstein Kiel præsenterede torsdag den amerikanske forsvarsspiller John Tolkin i en rekordhandel for klubben, men skiftet har medført heftig kritik.
Fans langede ud efter Tolkins aktiviteter på sociale medier, hvor han i fortiden har liket opslag om kønsidentitet, corona-pandemien og konspirationsteorier om, at jorden er flad.
Dette er ikke i tråd med Holstein Kiels værdier, og derfor har han nu undskyldt.
- Jeg beklager, at mine aktiviteter på sociale medier i fortiden kan have såret, irriteret eller stødt folk. Det var aldrig min hensigt, siger John Tolkin til klubbens hjemmeside.
- Jeg vil gerne forsikre 100 procent, at jeg respekterer alle mennesker, uanset deres seksuelle orientering eller kønsidentitet.
22-årige Tolkin kom til fra New York Red Bulls og menes at have kostet 2,5 millioner euro, som gør ham til den dyreste spiller i klubbens historie.
Holstein Kiel ligger næstsidst i Bundesligaen med 11 point for 17 kampe.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Holstein Kiel
Bundesliga

































