En æra er forbi i Hvidovre IF.
Peter Lassen er fortid i klubben fra Vestegnen efter næsten 20 år. Han har selv truffet en beslutning, som har været længe undervejs.
Det fortæller han i et interview med Bold.
- Der er ingen dramatik i det overhovedet.
- Det er en beslutning, jeg selv har truffet. Jeg har været i Hvidovre i næsten 20 år, og hvis jeg skal prøve noget andet, så skal det være nu.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg efterlader Hvidovre et rigtig godt sted, synes jeg. Jeg kan sætte mig ned og trække vejret og sige, at det var det for den her gang.
- Nu skal jeg ud at lave noget andet, fortæller Lassen, der også fortæller, at han er meget afklaret med beslutningen.
Hvad der fremover skal ske jobmæssigt, ved han ikke endnu. Privat er planen dog soleklar.
- Nu puster jeg lidt ud. Det har været nogle travle år. Rigtig travle år. Det har nærmest været fra 7-18 hver dag. Også i weekenden.
- Nu kan jeg koncentrere mig om mine børn, som jeg til tider har glemt lidt, fortæller han.
Når Lassen tænker tilbage på tiden i Hvidovre IF, så er der ét altoverskyggende højdepunkt. Og det kommer nok ikke bag på mange.
- Der har været mange store øjeblikke, men det er selvfølgelig det uopnåelige, vi nåede, da vi rykkede op i Superligaen. Vores oprykning til 1. division var også stort, understreger han.
Det er dog lige så meget – hvis ikke mere – sammenholdet og fællesskabet, der har været det fedeste ved at være i Hvidovre IF.
- Jeg vil for altid elske Hvidovre. Det er min klub nummer et, og jeg vil stadig komme og følge dem og alt det der.
- Og generelt vil jeg sige, det har været nogle rigtig gode år. Hvidovre er en stor familie, og jeg har været rigtig glad for at være i klubben.
- Jeg tænker kun tilbage på det hele med et smil, siger han afslutningsvis.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

Hvidovre IF
Betinia Liga
































