2024-08-27 16:04:15

Alfred Finnbogason stopper på landsholdet

Alfred Finnbogason har valgt at stoppe på Islands landshold efter 73 kampe og 18 mål. Det skriver angriberen på sin Instagram-profil.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. B - 1. runde

FT

ISL

2 - 0

MTN

Efter 73 kampe, 18 mål og to slutrunder siger Alfred Finnbogason stop. 

Den 35-årige angriber skriver på sin Instagram-profil, at han har spillet sin sidste kamp for Islands landshold. 

- Tak for gode minder, som jeg har oplevet med det islandske landshold de sidste 15 år. Det er utrolig hårdt at sige farvel til noget, der har været så stor en del af mit liv, men jeg føler, at tiden er inde til at træde til side.

- Alle de glade øjeblikke vil leve i mig for evigt. Højdepunkterne er selvfølgelig EM 2016 og VM 2018 med mine venner. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Island -Alfred Finnbogason stopper på landsholdet
Foto: Carl Recine/Reuters/Ritzau Scanpix

- Der er intet, der har gjort mig så stolt af min karriere som at spille for Island. Af hjertet tak til alle trænere, medarbejdere og spillere, der har været med på rejsen, skriver angriberen blandt andet. 

Finnbogason fik sin landsholdsdebut i en træningskamp mod Færøerne i marts 2010. EM-kvalifikationskampen mod Portugal sidste år endte med at være den sidste.

Angriberen har tidligere spillet for Lyngby, men tørner nu ud for KAS Eupen. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. B - 1. runde

FT

ISL

2 - 0

MTN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce