Tammer Bany har endnu ikke spillet førsteholdsfodbold i denne sæson.
Den tidligere Randers-spiller har døjet med en drilsk skade, som han dog ser ud til at være ovre, da han de tre seneste Championship-kampe har siddet på bænken for West Bromwich.
Tirsdag aften får han sæsonens første minutter på seniorniveau, da han starter inde for Jordans landshold.
Det er også første gang, at han er udtaget for Jordan, som han ifølge arabiske medier valgte foran Palæstina, der angiveligt også ville sætte kløerne i den 22-årige angriber.
Artiklen fortsætter efter billedet

Klokken 19:00 dansk tid tager mødes Jordan og Mali i en træningskamp, hvor Bany altså starter inde for førstnævnte.
Jordan er allerede kvalificeret til næste års VM-slutrunde, så formår Bany at imponere, kan der vente en tur over Atlanten til sommer.
Tammer Bany har spillet for West Bromwich siden februar, men grundet skader er det kun blevet til fire optrædener på førsteholdet.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
Venskabskampe
Jordan

































