
Sikke en start på foråret for Lyngby Boldklub.
Det ser ud til, at cheftræner Morten Karlsen har fået vendt skuden hos de kongeblå, hvor man har hentet otte point i de seneste fire kampe.
Søndag hentede man så den anden sejr i streg, da man slog lokalrivalerne fra FC Nordsjælland med 1-0, og det var blandt andet på grund af et formationsskifte.
Til anden halvleg valgte Karlsen at tage midtbanespiller Lauge Sandgrav ud, så man i stedet kunne sende en ekstra mand ned i bagkæden i form af Leon Klassen.
Det var nødvendigt for Lyngby, fortæller Karlsen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- De gik jo både bredt og smalt på os, Altså ind mellem kæderne og ud bredt. Det gav masser af problemstillinger, og så sørgede vi for at dække bredden med de fem.
- Så skulle vi forholde os til en ting mindre, og så var det bare at lukke de centrale bolde. Det var egentlig det, der var målet med det, siger Morten Karlsen.
En hård beslutning
Men det kostede altså for Lauge Sandgrav, som blev taget ud i pausen.
Morten Karlsen måtte derfor give en hård besked nede i omklædningsrummet til Lyngby-kometen.
- Det vigtigste i vores situation, det er ikke individet, det er holdet. Jeg tog en hård beslutning til fordel for holdet, og det er bestemt ikke møntet på Lauge, overhovedet.
- Det var mere, hvor kampen var, og hvad vi havde brug for.
Hvordan reagerede han på det?
- Han var naturligvis skuffet, men han har også fået de samme ord, som jeg står og siger til jer nu her. Det har jeg sagt foran alle spillerne.
- Det er vigtigste, det er holdet. Det var en rigtig, rigtig hård beslutning at tage Lauge ud, afslutter Morten Karlsen.
Det viste sig da også at give pote, da indskiftet Leon Klaasen sendte et indlæg i boksen til Frederik Gytkjær, som sikrede Lyngby Boldklub den vigtige sejr på 1-0 over FC Nordsjælland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Lyngby Boldklub
3F Superliga


































