3F Superliga -Lyngby-indkøb er røget på bænken: Har ikke indfriet forventningerne
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
2023-04-03 10:30:00
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Lyngby-indkøb er røget på bænken: Har ikke indfriet forventningerne

Lyngby-angriber Mathias Kristensen fortæller, at han ikke er tilfreds med sit spil og pladsen på bænken. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Lyngby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

FCM

1 - 0

LYN

Det kører ikke for Mathias Kristensen for tiden.

Den høje angriver blev i sommer hentet til Lyngby fra Nykøbing, og det var store forventninger til ham, men de forventninger er ikke blevet indfriet. 

Mathias Kristensen er nu røget på bænken, og han fortæller til bold.dk, at de manglende mål og assists har haft sit præg. 

- Jeg er rimeligt afklaret omkring det. I starten var jeg meget i startopstillingen, og det er jeg ikke nu, så jeg håber bare, jeg kan bidrage, når jeg kommer ind.

- Jeg har ikke indfriet mine egne forventninger her i Lyngby. Det håber jeg selvfølgelig, jeg kan, men jeg ved, det tager tid.

- Det er et højt niveau at komme ind og gøre en forskel på, og det er på et hold, der gør det godt i forvejen med en masse dygtige spillere.

- Jeg er ikke 100% tilfreds, men jeg håber, jeg kan blive det på et tidspunkt.

- De manglende mål og assists har sat sig præg på mig, det kan jeg ikke komme udenom. Jeg er fortrøstningsfuld, for jeg tror stadig på egne evner, så jeg kæmper videre, fortæller Mathias Kristensen. 

Mathias Kristensen har spillet 21 kampe siden skiftet fra Nykøbing FC, og det er blevet til to kasser i alt.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

FCM

1 - 0

LYN

Annonce
Annonce