Lyngby Boldklub tilføres 20 millioner kroner via klubbens eksisterende ejerkreds Friends of Lyngby.
Det oplyser Betinia Liga-klubben på sin hjemmeside.
Dermed har Lyngby fået en solid start på kapitaludvidelsen, hvor målet er at lande mellem 40 og 50 millioner kroner.
Et beløb, der skal sætte skub i strategien om at blive en etableret Superliga-klub, fortæller direktør Andreas Byder.
- Strategien er at skabe en stabil top 8-klub efter forbillede fra klubber som Viborg, Randers og Silkeborg. Med de første 20 millioner kroner på plads fra den eksisterende ejergruppe af lokale erhvervsfolk, er der nu åbnet for, at investorer fra hele landet kan træde ind.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Målet er at finde de resterende 20 til 30 millioner kroner blandt folk, der ser potentialet i kombinationen af et moderne stadionbyggeri og en af landets stærkeste talentudviklings-maskiner inden for fodbold, siger Byder.
Lyngby Boldklub ligger aktuelt på førstepladsen i Betinia Liga med 32 point efter 18 kampe.
I forbindelse med kapitaludvidelsen lufter Friends of Lyngby intentionen om at finde nye ejere til Lyngby Boldklub på sigt.

Stilstand i toppen - drama i bunden
Hattrick | Afsnit 69Der var masser af drama i Superligaen i weekenden - guldduellen endte uden vinder, mens nedrykningskampen for alvor er blevet blæst op igen.
Læs mere
Lyngby Boldklub
Betinia Liga

































