Mandag aften tog Søren Rieks afsked med Malmö, hvor han har spillet siden 2018.
Den 38-årige kantspiller har taget beslutningen om at stoppe sin aktive fodboldkarriere. I pausen af kampen mellem Malmö og Elfsborg blev han hyldet på sin mangeårige hjemmebane Eleda Stadion.
- Det har været en utrolig ære at spille her foran jer. Jeg har nydt hver kamp og træning, lød det fra en rørt Søren Rieks til tilskuerne i pausen af opgøret ifølge FotbollDirekt.
Da han efterfølgende mødte pressen indrømmede danskeren, at han måtte anstrenge sig for at holde sammen på det hele.
- Det var dejligt at sætte et punktum med min familie. Jeg kæmpede derude og var tæt på tårer, sagde Rieks ifølge FotbollDirekt.
Rieks satte også ord på, hvad han kommer til at savne mest.
- Fælleskabet. Det er nok, hvad jeg savner mest. Hvis jeg skal pege en enkelt person ind, må det være Anders Christiansen. Vi havde et tæt forhold, sagde danskeren.
Anders Christiansen kom på tavlen i kampen for den skånske klub, der slog Elfsborg 2-1.
Søren Rieks spillede 241 kampe for Malmö FF.


Malmö FF
Allsvenskan































