2026-01-23 08:16:00

Middelfart forlænger med Malthe Boy

Middelfart Boldklub har forlænget samarbejdet med 21-årige Malthe Boy Kristensen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

SIF

8 - 2

MID

Den dejligste Boy i byen bliver i Middelfart Boldklub. 

Sådan skriver Betinia Liga-klubben i en pressemeddelelse, hvor de altså meddeler, at 21-årige Malthe Boy Kristensen har sat sin underskrift på en ny aftale. 

Parterne har nu papir på hinanden frem til sommeren 2028, og det er hovedpersonen naturligvis ganske godt tilfreds med. 

- Jeg føler, det var meget naturligt at forlænge med Middelfart, da Søren præsenterede mig for muligheden. 

- Jeg har været her i halvandet år, og jeg er utrolig glad for det. Jeg har på det halvandet år fået nogle vildt gode oplevelser med oprykningen og nogle fede pokalkampe. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Middelfart forlænger med Malthe Boy
Foto: Middelfart Boldklub

- Klubben og holdkammeraterne giver mig en masse tillid, som har gjort, at jeg har kunnet vokse som spiller og menneske. 

- Jeg føler, at jeg i Middelfart er gået fra at være ungdomsspiller til at være seniorspiller. I truppen er der nogle rutinerede spillere, jeg kan læne mig op ad, så jeg kan samle endnu mere erfaring. 

- De har været samme sted som mig, tidligere i deres karrierer, så det er en god læring for mig, fortæller han. 

Kristensen står noteret for 40 kampe i Middelfart Boldklub, og sportschef Søren Godseksen er glad for, det bliver til en masse flere. 

- Da vi skrev kontrakt med Malthe i 2024, så troede vi på, at vi hentede en spiller, der kunne gøre sig gældende på både kort og langt sigt. 

- I sidste sæson, hvor vi rykkede op, startede han inde i første runde, og han scorede matchvindermålet, da vi rykkede op med en sejr på 1-0 over Skive IK. 

- I denne sæson har han igen været en vigtig del af vores hold, hvilket startpladser i de seks seneste runder blandt andet vidner om. 

- Derfor er vi glade for, at vi er blevet enige med Malthe om at sætte yderligere to år på kontrakten. Han spiller med en stor rolighed og modenhed, selvom han kun er 21 år gammel.

- Så vi ser ham som en vigtig spiller for os den dag i dag, men han er samtidig også en spiller, der har alderen og ikke mindst indstillingen til at blive endnu dygtigere. 

- Så vi er selvfølgelig glade for, at han også synes, det er en god idé, at han skal fortsætte sin udvikling hos os i Middelfart Boldklub. 

Klubben fra det fynske er aktuelt sidst i tabellen, som du kan se her

Podcast Cover

Neymar anklaget for overfald

Hattrick | Afsnit 76

Neymar har igen skabt overskrifter i Brasilien – denne gang efter et slagsmål til træning midt i jagten på en VM-plads. 

Læs mere
-15:09

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

SIF

8 - 2

MID

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce