106 kampe og 16 mål.
Det var, hvad det for nu, blev til for kantspilleren Souheib Dhaflaoui i Næstved.
Efter gensidig aftale har Næstved Boldklub og 27-årige Souheib Dhaflaoui ophævet kontrakten et halvt år før tid.
Det bekræfter klubben mandag
Her lyder det, at årsagen til ophævelsen sker på baggrund af, at Souheib fik sværere og sværere ved at kombinere sit civile arbejde med jobbet som deltidsspiller.
- Hverdagen har ændret sig lidt her i foråret, hvorfor hans skema ikke længere gik op. Det blev for stresset for ham og han følte ikke han kunne levere det, der skulle til for at yde sit bedste.
- Soi (Souheib Dhaflaoul, læs.) har været en helt fantastisk spiller for os gennem to perioder. Vi kommer til at savne ham både på og udenfor banen. Vi har kun gode ting at sige om ham og ønsker ham al det bedste videre i karrieren, udtaler sportschef Peter Dinesen i forbindelse med ophævelsen.
Souheib Dhaflaoui kom til klubben i sommeren 2022. Inden da spillede han hos B.93.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Næstved Boldklub
Betinia Liga

































