2026-04-30 16:00:00

Randers slutter i Parken: Vil være træt af det

Søren Pedersen krydser fingre for, at Randers kan skrabe nok point sammen i de næste to kampe, så man ikke er pisket til at overraske i Parken til sidst.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

RAN

1 - 0

VB

Randers FC er kun et enkelt point over stregen med tre kampe tilbage.

Hjemme mod Vejle, hjemme mod OB og ude mod FC København.

Fodbolddirektør Søren Pedersen har udelukkende fokus på næste kamp, men naturligvis er forhåbningen, at Randers kan høste rigeligt med point, så kronjyderne ikke rejser til Parken med kniven for struben til sidst.

- Vi tager en kamp ad gangen, og den næste er Vejle på hjemmebane på søndag, og den gør vi alt for, at vi kan vinde.

- Alle kan slå alle i Superligaen, og selvfølgelig vil vi være trætte af at skulle til Parken i den sidste og være pisket til at få point.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Randers slutter i Parken: Vil være træt af det
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Vi vil gerne have det klaret så hurtigt som muligt, men fokus er på den næste kamp, siger Søren Pedersen til Bold.

Randers har et enkelt point ned til Fredericia og to op til Silkeborg. Netop de to mødes indbyrdes i sidste runde.

Hvor mange point vil du tro, der skal til, for at I klarer jer?

- Det gider jeg ikke at spå om, for hver gang man gør det, så går resultaterne i de andre kampe imod én. Det eneste, vi har fokus på, det er det, vi selv kan gøre noget ved, og det er at få de point, der skal til, for at vi har flere point end enten Silkeborg eller Fredericia.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

RAN

1 - 0

VB

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce