



Silkeborg er hårdt ramt på stopper-positionen.
Torsdag aften mod Jagiellonia Bialystok stillede klubben til start med Jens Martin Gammelby og Alexander Busch i midterforsvaret, og det kan komme på tale igen søndag.
Robin Østrøm, der blev hjemme i Danmark under Jagiellonia-kampen, ser ikke ud til at blive klar, og Pontus Rödin er fortsat tvivlsom.
Det fortæller Kent Nielsen:
- Jeg tror ikke, at de to kommer i aktion på søndag. Vi kan måske være heldige, at der er en enkelt af dem med.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Østrøm havde stadig nogle problemer onsdag, og det var også derfor, han ikke skulle med til Polen.
- Men en dygtig fysioterapeut og et lille mirakel, så kan det være, at vi får dem med, siger Silkeborg-bossen.
Klubben fra Søhøjlandet har også Pedro Ganchas til at dække positionen. Han fik et trykket ribben i 4-2-sejren over FC Nordsjælland i forrige runde, men var med i Polen.
Silkeborg møder Viborg på søndag klokken 16:00.

Silkeborg IF
ECL-kval



































