Matti Olsen er tilbage i Superligaen.
Bold kunne tirsdag fortælle, at Sønderjyske havde købt den 29-årige stopper i Hvidovre.
Det bekræfter Sønderjyske nu på sin hjemmeside.
Haderslev-klubben har udstyret Olsen med en kontrakt, der løber frem til sommeren 2026.
Det glæder klubbens sportschef, Casper Daather, sig over:
– Det er ingen hemmelighed, at vi i dette transfervindue har søgt efter en central forsvarsspiller, og vi er meget tilfredse med, at vi nu har lavet en aftale med Matti Olsen.
– Vi har naturligvis et stort kendskab til Matti Olsen, der har været en af profilerne på et stærkt Hvidovre-hold de seneste sæsoner, og vi har selv flere gange spillet imod ham, da vi var i NordicBet Ligaen.
- Det er en stærk og meget stabil forsvarsspiller, som også kommer med frisk erfaring fra 3F Superligaen.
- Nu får han nogle gode dage sammen med sine nye holdkammerater på træningslejren i Spanien, og så glæder vi os ellers til at se ham i aktion i den lyseblå trøje på Sydbank Park, siger Casper Daather.
Olsen står noteret for 188 kampe for Hvidovre, mens han også har mere end 100 kampe for AB på cv'et.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Sønderjyske
3F Superliga


































