Søndag byder på topkamp i den portugisiske liga.
Sporting får besøg af Benfica - mandskaberne ligger henholdsvis nummer to og tre i den hjemlige liga.
Forud for opgøret er Sportings cheftræner ude at forsvare klubbens anfører Morten Hjulmand.
Det skyldes, at midtbanespillerens udtalelser efter midtugens Champions League-exit til Arsenal tilsyneladende er blevet misforstået i Portugal.
Her udtalte han blandt andet:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi vidste, at det ville blive svært. Det var en kamp med lav intensitet, uden tempo og uden mål. Jeg vil sige, den var kedelig.
- Kampen havde mange afbrydelser, og derfor kunne vi ikke få det tempo ind i spillet, som vi gerne ville. Deres dødbolde tog altid meget lang tid.
Ifølge Sportings cheftræner Rui Borges handlede udtalelserne udelukkende om Arsenal og ikke Sporting, som ellers har været opfattelsen i Portugal, hvilket har medført kritik af danskeren.
- Morten talte på engelsk, og alle i England forstod, hvad han mente. I Portugal gjorde de ikke. Vi må blive bedre til at oversætte - han talte kun om Arsenal, og det gjorde han helt rigtigt, siger cheftræneren på et pressemøde ifølge A Bola.
Søndagens kamp spilles klokken 19.00, og du kan se kampen her på Bold, hvis du har Bold+.


Sporting CP
Primeira Liga



































