Tjekkiet -Tjekkiets landstræner stopper
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix
2026-06-29 17:53:21
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix

Tjekkiets landstræner stopper

Miroslav Koubek er færdig som tjekkisk landstræner. Træneren og fodboldforbundet er blevet enige om at ophæve aftalen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Miroslav Koubek blev tjekkisk helt, da han kvalificerede nationen til VM ved at ekspedere Danmark ud efter straffesparkskonkurrence.

Slutrunden gik knap så godt for Koubek og Tjekkiet. Det blev blot til ét enkelt point mod Sydafrika, mens Mexico og Sydkorea besejrede tjekkerne.

Derfor er Koubek og fodboldforbundet blevet enige om at stoppe samarbejdet.

- Jeg vil gerne på mine egne vegne og på vegne af hele Tjekkiets fodboldforbund oprigtigt takke træner Miroslav Koubek for alt, hvad han har gjort for det tjekkiske landshold og tjekkisk fodbold, siger David Trunda, der er formand for fodboldforbundet.

Miroslav Koubek er taknemmelig for tiden som landstræner, men påtager sig samtidig sin del af skylden for den elendige slutrunde.

- Efter fiaskoen ved verdensmesterskabet, som jeg bærer et medansvar for, er jeg, efter at have overvejet alle omstændigheder, kommet til den konklusion, at jeg vil tilbyde min opsigelse. Den accepterede forbundet.

- Jeg vil gerne takke fansene. Deres støtte gennem hele rejsen til kvalifikationen og ved selve VM var ekstraordinær, og jeg vil aldrig glemme den.

74-årige Koubek havde oprindeligt kontraktudløb i 2028.

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce