




USA er ude af VM efter et nederlag til Belgien, der nok mest af alt vil blive husket for sagaen om Folarin Balogun.
Balogun fik som bekendt annulleret sit røde kort forud for Belgien-kampen, efter at selveste Donald Trump havde blandet sig og opfordret FIFA kraftigt til at finde en løsning.
USA-landstræner Mauricio Pochettino er naturligt nok blevet spurgt ind til Balogun-miseren, og han mener ikke, at kritikken af ham er berettiget.
- Jeg er så frustreret og så skuffet over de mennesker, som ikke forstår situationen og bliver ved med at blande forskellige ting sammen, siger Pochettino ifølge AS.
- I spørger, hvorfor jeg modtager fornærmelser, hadefulde beskeder og endda trusler. Min holdning er enkel. Jeg er landstræner. Reglerne giver forbundet mulighed for at appellere, så en spiller kan blive spilleberettiget.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Mit job er at træne holdet. Hvis Balogun var spilleberettiget, fordi FIFA's disciplinærkomité gav ham lov til at spille, havde jeg intet problem med at udtage ham.
Pochettino understreger, at politik ikke hører hjemme i fodbold.
- På et personligt plan er jeg skuffet over, at så mange har blandet politik ind i det her. Der bliver talt om etik og integritet. Hvis vi skal diskutere fodboldens historie, kan vi sagtens tale om etik.
- Men i denne sag var der en proces, som gjorde det muligt at appellere, præcis som det tidligere er sket for andre spillere og andre landshold. Det er alt, hvad der er sket.
Mauricio Pochettino blev også spurgt ind til sin fremtid som amerikansk landstræner, men han har udskudt snakken til om et par uger. Læs mere her.

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA
Hattrick | Afsnit 138Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.
Læs mere
FIFA VM
USA



































