2023-01-25 15:01:34

Ronnie Schwartz udeladt fra træningslejr: Afsøger muligheder

Ronnie Schwartz kan være på vej væk fra Vendsyssel. Angriberen har fået fri til at afsøge sine muligheder, siger Vendsyssel-sportschef Søren Henriksen til Nordjyske.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

VEN

2 - 2

AaB

Ronnie Schwartz vendte i sidste sæson hjem til Danmark, da han satte sin underskrift på en aftale med Vendsyssel. 

Siden har Plaffeministeren spillet 20 kampe, hvor det er blevet til tre mål. 

I denne sæson har den 33-årige angriber været henvist til bænken, derfor trækker det nu op til et skifte. 

Det fortæller Vendsyssel-sportschef Søren Henriksen til Nordjyske

- Ronnie er ikke med på træningslejr, fordi han har fået fri til at afsøge andre muligheder, udtaler Henriksen til Nordjyske. 

Den rutinerede angriber har bare startet en enkelt kamp i denne sæson. Det er blevet til syv kampe med to mål til følge. 

Ronnie Schwartz har tidligere spillet i klubber som Randers, AaB, Silkeborg, Brøndby, FC Midtjylland og Esbjerg. I udlandet har han været på kontrakt i Guingamp, Charlton, Sarpsborg og SK Beveren. 

bold.dk har forsøgt at få en kommentar fra den danske angriber.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

VEN

2 - 2

AaB

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce