2023-06-28 15:17:35

Vendsyssel forlænger med profil

Vendsyssel FF holder på profilen Lucas Jensen, da han har skrevet under på toårig kontraktforlængelse med NordicBet Liga-klubben. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

FT

VEN

1 - 1

SØN

Lucas Jensen har været en af profilerne i NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF, og nu fortsætter han i klubben. 

Klubben skriver i en pressemeddelelse, at Jensen har sat sin signatur på en ny kontrakt med klubben for de næste to år.

Sportschef Søren Henriksen mener, at han er en kulturbærer for klubben.

- Lucas betyder rigtig meget for Vendsyssel FF både på og udenfor banen. Han har store kvaliteter inde på banen og har været en stor del af den fine sæson, vi netop har spillet færdigt. 

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Vendsyssel forlænger med profil
Foto: Vendsyssel FF

- Udenfor banen er han også enorm vigtig og har stor andel i den ”nye” og gode kultur vi er ved at få bygget op i klubben. Jeg er derfor meget glad for, at det nu er på plads med en forlængelse, siger sportschef Søren Henriksen. 

28-årige Jensen står noteret for 119 kampe med 16 mål og 16 oplæg til følge i Vendsyssel-trøjen.

Kantspilleren har en fortid i blandt andet Viborg FF.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

FT

VEN

1 - 1

SØN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce