Viborg FF arbejder på højtryk på at få tilføjet en offensiv forstærkning til truppen.
Det fortæller klubbens sportschef Mads Agesen til Bold.
- Vi arbejder på den sidste eventuelle tilføjelse til en stærk trup. Det håber vi på går i orden i løbet af dagen.
Hvilken spiller er der tale om?
- Det er en offensiv spiller.
Artiklen fortsætter efter billedet

Er du optimistisk omkring, at du kommer i mål med det?
Ja, det er godt undervejs, så det er jeg rimelig optimistisk omkring.
Bold kunne tidligere fortælle, at Viborg FF var interesseret i Branns Mads Kristian Hansen, og at man derfor havde budt på den danske kantspiller.
Men det er ikke en handel, som kommer til at ske på deadline day, da forhandlingerne ifølge Bolds oplysninger nu er døde.
Mads Agesen fortæller også, at Mads Hansen heller ikke er aktuel for Viborg FF i det her vindue.
Udover at nærme sig en offensiv forstærkning, arbejder Mads Agensen også på at få sendt en af klubbens unge spillere på et lejeophold.
- Der skal vi lige have det sidste på plads, fortæller sportschefen uden at ville kommentere på konkrete navne.
Viborg FF har i vinterens transfervindue hentet Osman Addo i B.93, mens man har solgt Jakob Vester til Sandefjord.

Nørgaard færdig i rødt og hvidt
Hattrick | Afsnit 80Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.
Læs mere
Gør Superligaen sjovere!
Har du styr på stjerner, start-11’er og styrkeforhold i Superligaen? Så skal du oprette dit managerhold med det samme! Det gør alle kampene sjovere - selv dem, som du normalt har kørende i baggrunden.
Opret din egen miniliga til vennerne, vælg dine spillere inden kick-off fredag den 6. februar kl. 19.00 og gør Superligaen sjovere med et managerhold på holdet.dk.
Husk du med Bold+ , kan få adgang til skarpe managertips til hver runde!



Viborg FF
3F Superliga



































