Midtbanegeneralen for Werder Bremen, Christian Gross, har fået sin fremtid på plads.
Den 33-årige tysker havde oprindeligt udløb til sommer, men har nu fået sin kontrakt forlænget med et år yderligere, så han er at finde i klubben til 2024.
Og det glæder chefen for scouting i klubben, Clemens Fritz.
- 'Grosso' har haft en utrolig udvikling i de næsten fire år, han har været en del af klubben. Både på og uden for omklædningsrummet er han en vigtig del af vores hold.
Vi er glade for, at han stadig ser sin fremtid i Werder. Han er i god form, og jeg er overbevist om, at vi kan drage fordel af hans kvaliteter og personlighed i fremtiden, siger Fritz til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Christian Gross er også utrolig glad for at fremtiden bliver hos Werder Bremen.
- Alle ved, at jeg føler mig utrolig godt tilpas her. Jeg vil gøre mit til at fortsætte den positive historie, som vi har skrevet i løbet af det sidste halvandet år, fortæller midtbanespilleren.
Gross har spillet 17 kampe og lavet en enkelt mål i denne sæson.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Werder Bremen
Bundesliga


































