2026-05-14 14:39:35

Wolfsburg-chef melder ud: Wind kan spille rolle i Relegationsspiel

Jonas Wind har været skadet siden april, men han kan komme i betragtning til en eventuel Relegationsspiel. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 34. runde

lørdag 16. maj

STP

vs

WOL

Tilbage i april pådrog Jonas Wind sig en muskelskade.

Her blev danskeren meldt ude i en længere periode, men nu lysner det.

Faktisk kan danskeren blive klar til den eventuelle Relegationsspiel, som Wolfsburg håber på at ende i.

- Jonas Wind er nået langt i sin genoptræning og kan muligvis også blive en mulighed til en eventuel relegationskamp - hvis vi altså kvalificerer os til kampen, siger Wolfsburg-træner, Dieter Hecking.

Wolfsburg skal lørdag op imod St. Pauli i sidste runde af Bundesligaen, hvor begge mandskaber har som mål at undgå nedrykning. Ender man på 16.-pladsen, skal man efterfølgende spille mod tredjepladsen fra 2. Bundesligaen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Wolfsburg-chef melder ud: Wind kan spille rolle i Relegationsspiel
Foto: Heiko Becker/Reuters/Ritzau Scanpix

Den samlede vinder over to kampe skal spille Bundesliga i næste sæson.

Dieter Hecking gav status på yderligere to spillere forud for lørdagens kamp.

- Patrick Wimmer kommer ikke til at kunne spille på lørdag. Om han kan nå at blive klar til en eventuel relegationskamp, håber vi stadig på, og det ser faktisk ikke helt dårligt ud. Kilian Fischer er tilbage i træning igen, men det er stadig for tidligt at tale om en plads i truppen.

Kampen mod St. Pauli spilles klokken 15.30 på Millerntor-Stadion i Hamborg.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 34. runde

lørdag 16. maj

STP

vs

WOL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce