Danmark -10 hurtige: Rapkæftede Ilsø fortryder intet
2020-06-27 10:00:02
Foto: Getty Images

10 hurtige: Rapkæftede Ilsø fortryder intet

Ken Ilsø nåede en begivenhedsrig og usædvanlig karriere, som startede i arbejderklubben Frem og blandt andet bød på storkampe i Tyskland. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

bold.dk har brugt corona-pausen på at tale med en lang række fodboldpersonligheder i formatet, som vi kalder 10 hurtige, og selvom den danske 3F Superliga er i fuld gang igen, kører formatet ufortrødent videre.

I 10 hurtige bliver forskellige spillere, trænere eller deslige stillet ti spørgsmål, som vi normalt ikke stiller dem.

Ken Ilsø var kendt som en særdeles dygtig tekniker, som nåede at brillere i dansk fodbold, inden han nåede et skifte til Tyskland og mødet med superstjerner og et vilde stadions.

Ilsø nåede før sit karrierestop en række eksotiske ophold i Østen, og han fortryder ingenting efter en karriere med op- og nedture. 

Fik du det maksimale ud af karrieren? 

- Det er altid svært at vurdere for en selv. Det er der sikkert mange andre, der har en holdning til. I forhold til min drengedrøm om at blive verdens bedste, der fejlede jeg jo.

- Der er ting, jeg gerne ville have gjort anderledes, men jeg mener, jeg fik det ud af karrieren, som jeg selv personligt gerne ville. 

- Jeg har både mistet fodbold-glæden og formået at finde den frem igen. Sidstnævnte specielt igennem min rejse med fodbolden. 

Vil du anbefale andre spillere at opsøge et eksotisk eventyr, før karrieren er slut?

- Jeg valgte jo at tage ud forholdsvis tidligt, taget min alder i betragtning på det tidspunkt, hvor jeg rykkede til både Kina og derefter Singapore. Det er ikke for alle, men for mig passede det perfekt ind i min interesse og tidligere Kina-studier og generelle interesse for Asien.

- Det er blevet sværere at komme afsted i dag, men absolut anbefalelsesværdigt, hvis man ønsker at rejse med fodbolden. I dag skal man nok tage tidligere afsted, end man tidligere har skullet.

- Mange store stjerner har taget turen til Asien af forskellige grunde, og det har højnet niveauet af ikke bare lokale spillere, men også de udenlandske spillere som rekrutteres af asiatiske klubber. 

Hvad var det fedeste ved at spille og leve langt væk hjemmefra?

- Det fedeste er absolut at møde forskellige kulturer og mærke, hvordan mange af erhvervslivets problemstillinger kan relateres til de ting, jeg oplevede i fodboldverdenen. 

- Interne stridigheder, kommunikation på tværs af kulturer og sprog - og så det at leve uden for den danske andedam, som giver hår på brystet og modnede mig voldsomt.

- Til slut blev rejsen for meget, jeg havde brugt energien op og havde svært ved den ensomhed, som også fulgte med.

Bliver der satset for lidt på typer som dig i moderne fodbold? 

- Jeg kan jo passende stille spørgsmålet - hvad er jeg for en type? 

- Jeg synes, der investeres voldsomt i talenter og enormt dygtige spillere i specielt Danmark.

- Den lidt mere flagrende 10’er rolle, jeg ofte havde, er dog forsvundet fra moderne fodbold. Der kræves mere af spillerne i dag end for bare fem år siden.

Hvilken klub betyder mest for dig, Frem, SønderjyskE eller FCM?

- Puha, den er svær. De betyder alle noget forskelligt, men Frem og SønderjyskE betyder nok mest. Det er dog af rent egoistiske hensyn.

- I Frem fandt jeg den glade, satsende og udfordrende fodboldspiller frem. I Sønderjyske udfoldede det sig. FCM har stor kredit i, at jeg fik prøvet kræfter med tysk fodbold, da de var enormt professionelle og meget forstående for mit ønske om udlandet.

- Så de har en stor betydning, dog mere på et professionelt plan end de to andre.

Hvem er mest rapkæftet, dig selv eller fætter KEP?

- Haha, den er svær! Som fodboldspillere er vi begge rapkæftede, men på hver sin måde. KEP var jo enormt usympatisk til tider, siger Ilsø med et grin.

- Han er enormt dygtig og direkte som kommentator, hvilket tiltaler mig meget. Til tider i fodboldverdenen bliver der holdt lidt igen med holdninger af fare for at blive udstillet på en måde, man ikke ønsker. 

- Men det er befriende for mig, når en spade bliver kaldt for en spade og en skovl for en skovl. 

Hvem er den bedste atlet, du har set live?

- Jeg vil fremhæve to. Ribery og Robben. 

- Da jeg spillede imod dem imod Bayern München, så jeg, hvor dygtige de var rent teknisk, men også hvor meget de løb og arbejdede defensivt. Det sidste bliver til tider overset. De var outstanding i den periode, jeg var i Tyskland. Mit angrebsidol, Lewandowski, var også imponerende at se live. 

- Af medspillere kan jeg nævne flere, men hvis jeg holder mig til det rent offensive, så var Andrei Voronin sindssygt dygtig. 

- Han havde mange kontroverser med vores træner og fik aldrig rigtig spillet. Jeg formåede endda at snuppe hans plads på holdet. Men de ting han gjorde til træning, der kunne man se, hvorfor han havde spillet i Liverpool.

Hvem var den hårdeste modstander, du nåede at stå over for?

- Her kan jeg nævne Mats Hummels. Han var stadig ok hurtig, da jeg stod over for ham, og han var så svær at presse ud i dårlige situationer. 

- Han kunne sparke med begge ben, og var dygtig til at drive fremad banen, når man troede, man havde fanget ham i en dårlig situation. Han kom altid ud af situationen på en fornuftig måde og var desuden god med bolden.

- Af direkte modstandere husker jeg også Luiz Gustavo. Han gjorde saftsuse mig ondt at spille overfor. Jeg havde altid fem-seks lange skrab ned af benene efter en kamp imod ham. 

- Tit lavede han en forholdsvis ok tackling, for så at køre benet helt igennem, så jeg også lige fik at mærke, at han havde skrueknopper på.

Hvad er den værste oplevelse i din karriere som fodboldspiller?

- Min afslutning på fodbold-karrieren. Hele tiden op til og et stykke tid efter, var noget, jeg burde have undgået og var bare decideret dumt.

Hvad er det fedeste stadion, du har spillet på?

- Westfahlen Stadion. Eller det de kalder Signal Iduna Park. Den gule mur bestående af 25.000 tilskuere bag ved det ene mål var en helt sindssyg oplevelse. Vi kunne ikke høre hinanden inde på banen i samtlige 90 minutter.

- Derudover vil jeg også gerne fremhæve Fortuna Düsseldorfs stadion. De var fantastiske og bar os gennem flere sæsoner. Følelsen af at score og høre dem råbe mit navn. Det er en oplevelse, jeg vil huske resten af livet, siger Ilsø.



 

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce