2026-02-12 21:02:15

5 i fokus: Benzin på Tullbergs dommer-bål

FC Midtjylland vandt den første af to semifinaler i Oddset Pokalen med 1-0, da de gæstede AGF på Ceres Park Vejlby. Her er Bolds fem fokuspunkter fra opgøret.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Aarhus
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første semifinale

FT

AGF

0 - 1

FCM

FC Midtjylland tog torsdag aften det første stik, da de slog AGF med 1-0 i den første af to semifinaler i Oddset Pokalen.

Dermed var det heller ikke torsdag aften, at aarhusianerne fik bugt med det FCM-kompleks, de har døjet med siden 2022. Der er derfor lagt op til en offensiv start fra AGF i det omvendte opgør på MCH Arena.

Selv om der ikke var mange af de fremmødte tilskuere på Ceres Park Vejlby, der opdagede det, vil der efter kampen komme fokus på dommer Jakob Karlsen.

Karlsen kom nemlig til at fløjte, før et skud fra Martin Erlic var gået i mål. 

Her er Bolds fem fokuspunkter fra opgøret:

Den var stor, Yakob
Spiller fra hjemmeholdet i fokus

Desværre for AGF-fansene faldt deres største jubelbrøl, da Frederik Tingager kort før tid kom på banen for første gang siden sin skade i efteråret.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -5 i fokus: Benzin på Tullbergs dommer-bål
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Kevin Yakob havde ellers alletiders chance for at bringe balance i regnskabet, da Tobias Bech flot spillede ham fri i anden halvleg, men irakeren sparkede forbi mål på den gigantiske mulighed.

Generelt manglede Jakob Poulsens offensiv det sidste for at få bolden i mål, selv om de ofte var oppe omkring FCM-feltet, men især Yakob må ærgre sig over den brændte mulighed. 

Der er ikke rigtigt kommet gang i Patrick Mortensen her i foråret, men det kan være nøglen til avancement i returkampen, hvis den rutinerede målræv finder formen. 

Scorer kun mod AGF
Spiller fra udeholdet i fokus

Lee Han-beom havde før torsdagens kamp kun scoret et enkelt mål i FC Midtjylland-trøjen. Dengang gik det ud over AGF, og torsdag gjorde sydkoreaneren sig selv kunsten efter, da han med kampens enlige mål sikrede sig en uvant rolle som matchvinder. 

Lee spillede en god kamp - med undtagelse af at han var heldig med at slippe for et gult kort i første halvleg, hvor han kom flyvende meget hårdt ind i Kristian Arnstad. 

Martin Erlic gav også prøver på talentet, men FCM kunne godt have brugt den sidste ro og sikkerhed, som den skadede kaptajn Mads Bech Sørensen giver til klubbens forsvar.

AGF’s kompleks 
Statistik i fokus

Forholdet mellem AGF og FC Midtjylland har de seneste år fået et ekstra skud krydderi - især efter indbyrdes tovtrækkeri om Mads Bech, Tobias Bech og Mikael Uhre. 

De to mandskaber er lige nu landets mest formstærke, og magtforholdet på banen er tydeligvis jævnbyrdigt, men kigger man lidt tilbage i de indbyrdes resultater, tegner der sig et meget ensartet billede.

Ikke siden august 2022 har AGF formået at slå FC Midtjylland. Jakob Poulsens tropper får yderligere tre forsøg i denne sæson, og mon ikke det er en statistik, man gerne vil have bugt med på Fredensvang. 

Uhres fortid i gul og blå
Fans i fokus

‘Du er og bliver et Brøndby-svin’! Budskabet fra AGF-fansene var ikke til at tage fejl af første gang, Mikael Uhre begik en fejl i torsdagens kamp. FCM-spidsens fortid på den københavnske vestegn er ikke populær i Smilets By, og det fik han at mærke gennem fællessang fra hjemmepublikummet. 

Uhres berømte mål til 2-1 mod netop AGF i 2021 har de nok heller ikke glemt. 

Mikael Uhre skiftede i januar til FCM, men blev også kædet sammen med et skifte til AGF, og så havde piben nok haft en anden lyd på Ceres Park Vejlby.

Benzin på bålet
Træner i fokus

FCM scorede kort før pausen, men målet fik ikke lov til at stå, da FC Midtjylland havde begået frispark forinden. Skæbnen var dog forseglet, inden det nåede så langt, for dommer Jacob Karlsen fløjtede, før Martin Erlic’ spark var nået i mål. 

Når der fløjtes af for et frispark, inden bolden er i mål, kan VAR nemlig ikke gå ind og dømme mål efterfølgende.

Lasse Læbel Graagaard lavede en lignende fejl i 2024, hvor han fløjtede, før Mathias Kvistgaardens spark var trillet ind over linjen i en kamp mellem Brøndby og FC Nordsjælland. 

FCM-træner Mike Tullberg har tidligere kritiseret dommerniveauet i Superligaen, og mon ikke en episode som denne kan være med til at hælde benzin på bålet i den debat.

Podcast Cover

Dansk oprejsning i Europa

Hattrick | Afsnit 164

Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.

Læs mere
-17:37

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første semifinale

FT

AGF

0 - 1

FCM

Annonce

41 kommentarer

Se kommentarer
Annonce